Tolga Adanalı was born in Kdz.Ereğli, Turkey. 
He graduated from TED College. He had his undergraduate degree from Ege University American Culture & Literature Faculty.  Tolga Adanalı studied Master of Photography, Video and Related Media at New York School of Visual Arts University. 
Adanali started his journalism career in 1997 at Izmir, Turkey. He worked as a photo journalist at Yeni Asir Daily (1997-1999), Hurriyet Daily (1999-2001) and Anadolu News Agency (2001-2012). He worked in Izmir, Ankara, Istanbul and New York offices of Anadolu Agency. In 2012, he co-founded photo agency Depo Photos in Istanbul. He is still working as a freelance photographer. 
In his career, he covered events including wars, international sports, economics, politics, in Turkey, Middle East, Americas, Asia & Europe. Tolga Adanali gets lots of awards from many different organisations. He is a professional diver. Tolga Adanali is the member of Türkiye Spor Yazarları Dernegi (TSYD),  Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) and National Press Photographers Association (NPPA).
Tolga Adanali Kdz. Ereğli'de doğdu. 
TED Koleji'ni bitirdikten sonra, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. New York School of Visual Arts Üniversitesi'nde Master of Photography, Video and Related Media bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı.
1997 yılında İzmir'de üniversitede eğitimi sırasında gazeteciliğe adım atan Tolga Adanalı, sırasıyla Yeni Asır, Hürriyet İzmir Bürosu (DHA) ve Anadolu Ajansı'nda foto muhabiri ve muhabir olarak çalıştı. 2001 - 2012 yılları arasında Anadolu Ajansı'nın İzmir, Ankara, İstanbul ve New York bürolarında görev yapan Adanalı, 2012'de fotoğraf ajansı Depo Photos'un kurucuları arasında yer aldı. Depo Photos'ta yönetici ve foto muhabiri olarak çalışan Adanalı, bireysel olarak da fotoğraf çalışmalarına devam ediyor. Tolga Adanalı İstanbul'da yaşıyor.
Foto muhabiri olarak uluslararası spor müsabakalarından savaş ve çatışma ortamlarına basın fotoğrafçılığının her alanında görev yapan Tolga Adanalı, Irak, Afganistan, Filistin, Libya, Somali gibi çatışma ve savaş bölgelerinde gazeteci olarak çalıştı. NATO, Birleşmiş Milletler, G20, gibi siyasi zirveler başta olmak üzere politika alanında uzun yıllar basın fotoğrafçılığı yapan Tolga Adanalı, Olimpiyatlar, NBA, Euroleague, Şampiyonalar Ligi ve diğer şampiyonalar ile çok sayıda spor organizasyonunda da fotoğraf çekti. 
Foto muhabirliği dışında mimari, moda ve reklam alanında da fotoğrafçılık yapan Tolga Adanalı, çoğu büyük organizasyonda resmi fotoğrafçı olarak yer alıyor. 
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nde (TFMD) Başkan Yardımcısı olarak yönetim kurulunda görev alan Adanalı, ayrıca Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) ve National Press Photographers Association (NPPA) üyesi. Tolga Adanalı'nın ulusal ve uluslararası yarışmalarda da çok sayıda ödülü bulunuyor. 
Back to Top